A város ma
A rendszerváltás óta Hódmezővásárhely jövőbeni fejlődése az élhetőség jegyében körvonalazódik: az elmúlt időszakban megvalósult infrastrukturális fejlesztések jelentősen átalakították a város megjelenését, a kulturális és a művészeti élet is töretlen fellendülést mutat. Kiemelkedően fontos, hogy Hódmezővásárhely olyan feltételeket teremtsen polgárai számára, amelyek biztosítják a kellemes és kulturált kikapcsolódás, a minőségi városi élet lehetőségét.
A város neve, jelképei
A városnév /amit még a 20. század elején is gyakran írtak ha nem is három de két szóba, Hódmező-Vásárhely -ként/ elemei közül a sík vidékre utaló középső szorul a legkevesebb magyarázatra, hiszen határunk legmagasabb pontja is mindössze 85 méter. A "Vásárhely" is beszélő név, mivel az erre való alkalmasságának köszönhetően régtől cserehelye, fóruma lett a környék lakosságának. Ami az első elem, a "Hód" etimológiáját illeti, a legújabb kutatások több, korábbi föltevéssel ellentétben, Szeremlei Sámuel azon föltevését valószínűsítik, amely szerint Hód falu és Hód mezeje Árpádkori birtokosáról kapta nevét, s nem a tóról, vagy a rágcsálóról, még kevésbé az égitestről.
A város története
Hódmezővásárhely az ország második legnagyobb közigazgatási területével rendelkező városa, napjainkban a dél-alföldi régió jelentős gazdasági, kulturális és művészeti központja. A mintegy 48 000 hektáron elterülő városban közel ötvenezren élnek, 1873-óta törvényhatósági jogkörrel, 1991-óta pedig megyei jogú városi ranggal rendelkezik.
A környező vidék a neolitikum óta folyamatosan lakott. A magyar honfoglalás után a vidék ura Ond vezér lett, majd a Kalán nemzetség örökölte. Hód és Vásárhely települések történelmét az első írásos emlékek a 13. század elejétől örökítik meg, amelyek többek között feljegyezik a tatárdúlás pusztításait is, és azt, hogy a környező falvak gyakorlatilag teljesen elnéptelenedtek, a bujdosásból visszatért népnek kellett újraépíteni az otthonaikat. 1282-ben a településsel határos Hód-tó partján zajlott a Hód-mezei csata, amely után a győztes Kun László a környéken, illetve a Duna-Tisza közén telepítette le a legyőzött kunokat, akik ezzel földet, hazát és védelmet nyertek.
Bessenyei Ferenc Művészeti Díj
A Magyar Köztársaság kitüntetéseiről szóló 1991. évi XXXI. törvény 7. § (1) bekezdése alapján Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata amatőr és hivatásos színjátszás, népdal, magyar nóta, néptánc, vers- és prózamondás kategóriákban az ország, a magyar nemzet művészeti életében nyújtott kimagasló, példamutató tevékenység - amely méltón képviseli Bessenyei Ferenc szellemiségét - elismerésére az alábbi díjat alapítja és adományozza. A művészeti díjat Bessenyei Ferencről, kétszeres Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művészről, Hódmezővásárhely Díszpolgáráról nevezi el.
Cittaslow
Hódmezővásárhely tisztában van a globalizáció lehetőségeivel, ami az értékek cseréjével és körforgásával valósul meg, mégis azt tartja szem előtt, hogy az egyedi sajátosságokat, a helyi közösségek tipikus hagyományait megőrizze. A polgárok máig büszkék városukra, a közösségre, amit alkotnak, és hiszik, hogy a város jövője erős közösségi szellemükre épülhet. Ez a felismerés és legfőképpen a meglévő helyi feltételek tették érdemessé Hódmezővásárhelyt, hogy Magyarországon elsőként legyen tagja az élhető városok nemzetközi szövetségének, a Cittaslow Mozgalomnak.
Helyi Értéktár
Helyi Értéktár Bizottság
A települési értéktárba nemzeti érték felvételét bárki kezdeményezheti. A javaslatok beadása folyamatos! A javaslatokat az alábbiakban letölthető adatlap segítségével lehet megtenni. A kinyomtatott és kitöltött adatlapot a Polgármesteri Hivatalban lehet beadni.
Hódmezővásárhely díszpolgára
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése „Hódmezővásárhely díszpolgára” címet adományoz annak a magánszemélynek, aki a város anyagi és szellemi értékeit gyarapította, vagy tevékenységével a város jó hírnevét növelte. A „Hódmezővásárhely díszpolgára” címhez a Közgyűlés művészi kivitelű, egyoldalas, bronz plakettet adományoz.
Pro Urbe Hódmezővásárhelyért
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése "Pro Urbe" (A Városért) kitüntetést adományoz annak a természetes és jogi személynek, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező közösségnek, aki vagy amely tevékenységével jelentős mértékben hozzájárult a város anyagi és szellemi értékeinek növeléséhez, vagy a település gazdasági, társadalmi fejlődése, illetve a szellemi élet területén, valamint a lakosság érdekében hosszabb időn át – a Közgyűlés eltérő döntésének hiányában legalább 10 éven keresztül – eredményes tevékenységet végzett. A kitüntetést évente legfeljebb három személy kaphatja. „Pro Urbe” kitüntetéshez a Közgyűlés művészi kivitelű, egyoldalas, bronz plakettet adományoz.
Signum Urbis Honorantis
Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Közgyűlése „Signum Urbis Honorantis” (A Város Megbecsülésének Jele) kitüntetést adományoz, azon személyeknek, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a város anyagi és szellemi javainak gyarapításában, a város kapcsolatainak, jó hírnevének kiterjesztésében és növelésében. A kitüntetést évente legfeljebb hét személy kaphatja. A „Signum Urbis Honorantis” kitüntetéshez a Közgyűlés művészi kivitelű, egyoldalas, bronz plakettet adományoz.